چگونه فرش را براق کنیم؟

براق-کردن-فرش

فرش‌ها یکی از اصلی‌ترین اجزای تزئینات داخلی در منزل هستند و می‌توانند جلوه‌ای زیبا و دلنشین به فضا ببخشند. با گذر زمان، فرش‌ها ممکن است کثیف و تغییر رنگ دهند و براقیت خود را از دست بدهند. اما این نگرانی را نداشته باشید؛ در این مقاله، به برخی از روش‌های موثر برای براق کردن فرش پرداخته خواهد شد.

براق-کردن-فرش
براق-کردن-فرش

براق کردن فرش

براق کردن فرش در خانه می‌تواند با استفاده از مواد شوینده خانگی نیز انجام شود. در ادامه چند مواد شوینده خانگی برای براق کردن فرش با استفاده از سرکه سفید، جوش شیرین، و شامپو فرش یا مایع ظرفشویی ملایم آورده شده است:

تمیزکاری اولیه:

  1. قبل از هر چیز، فرش را خارج کنید و با جارو بر روی آن بزنید تا مواد اضافی خارج شود گرد و غبار از فرش خارج شود.

2.اگر فرش قابل حمل نیست، می‌توانید از جاروبرقی با مکش مناسب بر روی آن حرکت دهید.

تهیه محلول تمیزکاری:

1.در یک دستگاه اسپری خالص، ترکیبی از سرکه سفید و آب را به نسبت 1:1 تهیه کنید.

2.چند قاشق جوش شیرین را به این ترکیب اضافه کرده و محلول را به خوبی مخلوط کنید.

اعمال محلول براق‌کننده:

1.محلول تهیه شده را به اسپری بریزید و به طور یکنواخت بر روی سطح فرش اسپری کنید.

2.با یک موپ، مراقبتاً محلول را به سمت یک جهت هموار کنید تا خشک شدن فرش بر روی آن تسریع یابد.

خشک کردن فرش:

1.فرش را به مقدار و با دادن زمان کافی خشک کنید. می‌توانید از یک فن یا هواگیری استفاده کنید تا فرش به طور کامل خشک شود.

2.مطمئن شوید که فرش به طور کامل خشک شده است قبل از قرار دادن آن در محل استفاده.

توجه داشته باشید که انجام یک آزمایش کوچک در یک نقطه ناچیز از فرش می‌تواند به شما کمک کند تا از هر گونه تأثیرات ناخواسته اطمینان حاصل کنید. همچنین، اطمینان حاصل شود که محلول به مقدار کافی ملایم است تا به فرش آسیب نرساند.

راه های براق کردن فرش

1.استفاده از جاروبرقی با قابلیت مکش قوی:

یکی از راه‌های ساده و موثر برای براق کردن فرش استفاده از جاروبرقی با قابلیت مکش قوی است. با استفاده از این نوع جاروبرقی، می‌توانید گرد و غبار، ذرات ریز و مواد آلوده را از عمق فرش‌ها بردارید و براقیت آنها را بیشتر کنید.

۲. استفاده از مواد شوینده مناسب:

استفاده از مواد شوینده مناسب ضروری است تا فرش‌ها را به طور صحیح تمیز کنید و براقیت آنها را حفظ کنید. قبل از استفاده از هر محلول شوینده، بهتر است روی یک قسمت کوچک و پنهانی از فرش آن را تست کنید تا از عدم تأثیر منفی آن بر رنگ و بافت فرش اطمینان حاصل کنید. پس از اطمینان از اثربخشی محلول شوینده، آن را به دقت روی سطح فرش پخش کنید و با استفاده از یک برس نرم، به آرامی آن را شستشو دهید.

مواد مورد نیاز براق کردن فرش

استفاده از محلول شستشوی خانگی:

یکی از راه‌های ساده برای براق کردن فرش، استفاده از محلول شستشوی خانگی است. برای تهیه این محلول، می‌توانید به طور مساوی مقداری از آب گرم و مایع شوینده (مانند شامپوی فرش یا مایع ظرفشویی) را ترکیب کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج یا برس نرم، این محلول را به آرامی روی سطح فرش مالش دهید. سپس با استفاده از یک دستمال نرم و تمیز، فرش را خشک کنید و با آب تمیز بشویید. در نهایت، با یک دستمال خشک، آب را از فرش جذب کنید و به آرامی آن را خشک کنید.

استفاده از محلول‌های تمیزکننده تجاری:

برخی از محلول‌های تمیزکننده تجاری می‌توانند به شما در براق کردن فرش کمک کنند. قبل از استفاده از هر محصول شیمیایی، حتماً برچسب راهنما را مطالعه کنید و دستورالعمل‌های استفاده را رعایت کنید. به طور کلی، شما باید مقدار کافی از محلول را روی فرش پاشید و به آرامی با یک برس نرم روی سطح آن ماساژ دهید. سپس با آب آن را بشویید و حتما خشک کنید. بهتر است قبل از استفاده از هر محلول تمیزکننده تجاری، آن را در یک نقطه پنهانی تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ آسیبی به رنگ یا بافت فرش وارد نمی‌شود.

استفاده از خدمات قالیشویی معتبر و حرفه‌ای:

در صورتی که فرش شما بسیار کثیف و دچار لکه‌های سخت است، بهتر است از خدمات قالیشویی معتبر استادکار استفاده کنید.  استادکار قالیشویی تهران  دارای تجهیزات و مواد شیمیایی ویژه‌ای می باشد که قادر است فرش را به طور کامل تمیز و براق کند. این قالیشویی صادقیه و سایر نقاط تهران از تجهیزات به روز استفاده می کنند.

راه-های-براق-کردن-فرش

3.استفاده از آب و سرکه:

مخلوطی از آب و سرکه می‌تواند به عنوان یک محلول شوینده طبیعی برای براق کردن فرش استفاده شود. مقداری سرکه را با آب مخلوط کرده و سپس روی سطح فرش بپاشید. با استفاده از یک برس نرم یا اسفنج، محلول را به آرامی روی فرش بمالید و سپس با آب تمیز شستشو دهید. این روش به دلیل خاصیت تمیزکننده و براق‌کننده سرکه، می‌تواند به فرش شما براقیت بیشتری ببخشد.

چگونه فرش را بدون شستن تمیز کنیم؟

برای تمیزکردن فرش بدون نیاز به شستن، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید.در زیر چندین مورد از روش‌های تمیز کردن فرش عنوان شده:

1.استفاده از جاروبرقی:

با استفاده از جاروبرقی با ملایمی، گرد و غبار و ذرات خارجی را از فرش جمع‌آوری کنید.

از نوک مخصوص فرش در جاروبرقی برای تمیزکاری نقاطخارج از دسترس و گره‌ها استفاده کنید.

2.استفاده از برس فرش:

برس‌های خاص فرش می‌توانند به خارج کردن موهای چسبیده به فرش و پرزها کمک شایانی کند و باعث تمیزکردن آسان فرش کمک کنند. با حرکات دورانی برس را بر روی فرش حرکت دهید تا موهای چسبیده و گرد و غبار جا مانده جذب شود.

3.استفاده از مواد لکه گیر خانگی:

برای پاک کردن لکه‌ها، می‌توانید از مواد خانگی مانند مخلوط سرکه سفید و آب (به نسبت 1:1) یا محلول مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید.

اسپری محلول لکه گیر بر روی لکه بزنید و با دستمال نرم و تمیز، لکه را پاک کنید. از ترتیبات حرکت کنید تا لکه به خوبی حذف شود.

4.کشیدن با شامپو فرش:

پس از پاک کردن لکه‌ها، از شامچو فرش با سر نرم و ملایم بر روی فرش حرکت دهید.

با حرکات دسته دار و یکنواخت، گرد و غبار و مواد معلق را به سمت خود جلب کنید.

5.استفاده از پودر خشکشویی:

پودر خشکشویی خاص فرش یا پودر خشک کننده با استفاده از برس یا شانه معمولاً به عنوان یک گزینه میانی برای تمیزکردن فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پودر را به طور یکنواخت بر روی سطح فرش بپاشید و با استفاده از برس یا شانه، آن را به طور مساوی در سطح فرش بپاشید.

پس از مدت زمان مشخصی (به راهنمایی محصول مراجعه کنید)، پودر را جمع‌آوری کنید. برای این کار می‌توانید از جاروبرقی با ملایمی یا مکنده استفاده کنید.

با انجام این مراحل، می‌توانید فرش خود را بدون نیاز به شستن عمیق تمیز کنید. هر چند که برای حفظ بهتر فرش، توصیه می‌شود به‌طور دوره‌ای آن را شستشو دهید.

 

براق کننده فرش

برای براق کردن و تازه سازی بافت و سطوح فرش می‌توانید از مواد خانگی بی‌ضرر و البته کاربردی زیر استفاده کنید:

1.محلول آب اکسیژنه:

آب اکسیژنه حاوی ترکیبات اکسیژن است که به طور فعال لکه‌ها و آلودگی‌ها را از فرش برداشته و فضای آن را براق می‌کند. این ماده براق کننده است و به عنوان یک تمیزکننده قوی عمل می‌کند.

2.محلول جوش شیرین با سرکه:

جوش شیرین و سرکه هرکدام به عنوان یک ماده تمیزکننده ملایم عمل می‌کند و به فرش احساس نرمی و براقی می‌بخشند. مخلوطی از آب، جوش شیرین و سرکه معمولاً حاوی مواد نرم‌کننده و براق کننده است که به ایجاد یک لایه براق و محافظ بر روی سطح فرش کمک می‌کند.

 3.محلول سرکه سفید:

سرکه سفید به دلیل حاوی اسید است که به تمیز کردن و براق کردن سطح فرش کمک می‌کند. اسیدهای موجود در سرکه باعث حل لکه‌ها و ذرات معلق در فرش می‌شوند و سطح آن را براق می‌کنند.

4.شامپو فرش:

محلول شامپو فرش یک محصول تولید شده مناسب برای استفاده در منزل است که روش استفاده بسیار آسان است و چون شکل صابونی دارد مواد روغنی لکه‌های رنگی را در خود حل و از سطح فرش جدا می‌کند و به براق شدن فرش کمک شایانی می‌کند.

5.مایع ظرفشویی ملایم:

از مایع ظرفشویی ملایم برای پاک شدن لکه‌های مواد غذایی و حتی جذب برای جمع‌آوری گرد و غبار و براق کردن فرش می‌توان بهترین نتیجه را گرفت.

با استفاده از این محصولات به مواد خاص موجود در فرش نفوذ کرده و آنها را تمیز کرده و براق می‌کنید.

در آخر، براق کردن فرش به عنوان یکی از روش‌های حفظ و بهبود زیبایی آن می‌تواند اهمیت بسیاری داشته باشد. با استفاده از محلول‌های شستشوی خانگی، محلول‌های تمیزکننده تجاری، خدمات شستشوی حرفه‌ای فرش و نگهداری و پاکسازی منظم، می‌توانید فرش خود را براق کرده و ظاهری تمیز و جذاب برای فضای منزل خود به ارمغان آورید.

حتماً در هر مرحله از تمیزکردن فرش، دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های مربوطه را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید. با مراقبت و نگهداری صحیح، فرش شما همیشه براق و زیبا خواهد بود.

برای حفظ براقیت فرش‌ها، رعایت برخی نکات پیشگیری نیز ضروری است. بهتر است فرش‌ها را از تماس با آفتاب مستقیم محافظت کنید، زیرا اشعه مستقیم آفتاب می‌تواند بافت فرش را آسیب برساند و باعث کمرنگ شدن آن شود. همچنین، از قرار دادن اجسام سنگین روی فرش‌ها خودداری کنید، زیرا این اجسام ممکن است فشار زیادی به بافت فرش وارد کنند و باعث تراکم و کمرنگ شدن آن شوند.

برچسب ها: چگونه فرش را بدون شستن تمیز کنیم، چگونه فرش کرم رنگ را تمیز کنیم، بهترین محلول برای شستن فرش، بجای شامپو فرش از چی استفاده کنیم، تمیز کردن فرش روشن

 

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *