پاک کردن اسلایم از روی فرش

پاک-کردن-اسلایم

خمیر اسلایم یک اسباب بازی محبوب در بین کودکان و بزرگسالان است، اما زمانی که روی فرش شما بیفتد می تواند یک کابوس باشد. حذف این ماده چسبناک و چسبنده می تواند دردسر ساز باشد و لکه ها و بقایای نامناسبی را از خود به جای بگذارد. در این مقاله، درباره نحوه پاک کردن اسلایم از روی فرش وموکت برای بازگرداندن آنها به حالت اولیه صحبت خواهیم کرد.

پاک-کردن-اسلایم

عملکرد سریع در حذف اسلایم

کلید حذف اسلایم از فرش شما این است که سریع عمل کنید. هر چه اسلایم بیشتر روی فرش باشد، برداشتن آن دشوارتر خواهد بود. به محض اینکه متوجه اسلایم شدید، فرآیند حذف آن را شروع کنید.

اسلایم اضافی را خراش دهید

از یک شیء لبه ‌دار مانند قاشق یا چاقو استفاده کنید و تا حد امکان اسلایم را به آرامی بتراشید. مراقب باشید در این فرآیند به الیاف فرش آسیبی وارد نشود.

استفاده از یخ

چند تکه یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و چند دقیقه آن را روی اسلایم های باقی مانده نگه دارید. این به سفت شدن اسلایم کمک می کند و حذف آن را آسان تر می کند. هنگامی که اسلایم سفت شد، از شیء لبه‌دار برای خراش دادن تکه‌های باقی‌مانده استفاده کنید.

استفاده از محلول دستساز حلال اسلایم

محلولی از قسمت های مساوی سرکه سفید و آب گرم را در یک بطری اسپری مخلوط کنید. روی ناحیه ای که اسلایم ریخته به مقدار زیاد اسپری کنید و از اشباع شدن آن روی الیاف فرش اطمینان حاصل کنید. اجازه دهید محلول به مدت 5 الی 10 دقیقه بماند.

منطقه لکه دار پاک کنید

با استفاده از یک پارچه تمیز و خشک یا حوله کاغذی، به آرامی محل را پاک کنید تا اسلایم و محلول از روی فرش پاک شود. مطمئن شوید که به جای مالش محکم از حرکت آرام روی  لکه  استفاده کنید، زیرا مالش محکم می تواند باعث پخش بیشتر اسلایم شود.

پاک-کردن-لکه-اسلایم

شستن محل لکه و خشک کردن

محل را با آب سرد بشویید تا محلول  و اسلایم باقی مانده از بین برود. محل را با یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی خشک کنید.

از بین بردن لکه باقی مانده

اگر بعد از پاک کردن، لکه ای باقی ماند، محل را با لکه ‌بر فرش یا محلولی از مقدار مساوی آب و مایع ظرف‌شویی پاک کنید. محلول را روی لکه بمالید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند.

اگر لکه باقی ماند، مراحل قبل از پاک کردن را که شامل شستشو و خشک کردن بود را تکرار کنید تا زمانی که لکه دیگر قابل مشاهده نباشد.

پاک-کردن-لکه-اسلایم-با-یخ

روش های پیشگیری از کثیف شدن فرش با اسلایم

یک منطقه عاری از فرش و موکت را برای اسلایم ایجاد کنید

برای جلوگیری از کثیف شدن فرش با اسلایم در آینده، یک منطقه خاص در خانه خود را برای اسلایم بازی تعیین کنید. این قسمت باید به راحتی تمیز شود و از فرش، اثاثه یا سایر سطوحی که تمیز کردن آنها دشوار است دور باشد. از یک سفره پلاستیکی یا یک سینی بزرگ  استفاده کنید تا اگر اسلایم روی آن ریخت به راحتی تمیز شود.

 به کودکان نحوه برخورد صحیح با اسلایم را آموزش دهید

به فرزندان خود اهمیت نگهداری صحیح اسلایم و عواقب احتمالی قرار گرفتن آن بر روی فرش یا سطوح دیگر را آموزش دهید. آنها را تشویق کنید که فقط در محل تعیین شده با اسلایم بازی کنند و فوراً هرگونه اسلایم ریخته شده روی فرش و موکت را تمیز کنند.

 اسلایم را با روش درست نگهداری کنید

در صورت عدم استفاده، اسلایم را در ظروف دربسته نگهداری کنید تا از خشک شدن و تمیز کردن سخت‌تر آن جلوگیری کنید. ظروف را در یک محل نگهداری مشخص، دور از فرش و سایر سطوحی که ممکن است توسط اسلایم آسیب ببینند، نگهداری کنید.

استفاده از قالیشویی حرفه ای

اگر تمام روش های ذکر شده در بالا را امتحان کرده اید و هنوز نمی توانید لکه روی فرش یا موکت خود را پاک کنید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با فرد حرفه ای در این زمینه تماس بگیرید. قالیشویی استادکار ابزار، تجهیزات و تخصص لازم را برای از بین بردن لکه های سرسخت و بازگرداندن فرش به حالت اولیه خود را دارد.استادکار قالیشویی غرب تهران، اکباتان، تهرانسر و … از به روزترین و با کیفیت ترین تجهیزات استفاده می کند.

پاک کردن خمیر اسلایم از فرش شما می تواند کار سختی باشد، اما با تکنیک های مناسب و کمی صبر می توانید فرش خود را به حالت اولیه بازگردانید. به یاد داشته باشید که باید سریع عمل کنید، از محلول پاک کننده اسلایم‌ مناسب استفاده کنید، و با لکه‌های باقی‌مانده مقابله کنید تا فرشی تمیز داشته باشید.

برچسب ها: پاک کردن اسلایم خشک شده، حلال اسلایم خشک شده، پاک کردن اسلایم از روی موکت، پاک کردن اسلایم خشک شده از روی فرش، روش پاک کردن اسلایم

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *